Skip to content

2 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1997

Last Sale Date
Aug 25, 1995

Property Information

Block1052
Lot226
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,951
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
48%
Improvement Value:$461,300
52%
Total Assessment$894,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,285+5.2%
2024$15,480+7.8%
2023$14,356+0.4%
2022$14,293+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5304, Page 722

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4529, Page 424