Skip to content

225 Harding Avenue(Block 1054 Lot 71)Seaside Heights, NJ 08751

Built 1965

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Nov 26, 2017

Property Information

Block1054
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,168
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
57%
Improvement Value:$225,900
43%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,486+34.6%
2024$7,045+1.8%
2023$6,919+0.4%
2022$6,888+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$441,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 16959, Page 1849Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13645, Page 1296

Property Sale

Sale
$166,700
DeedBook 10673, Page 1881

Property Built

Built

Year Built: 1965