Skip to content

1709 Route 35 N.B.-U-6Seaside Heights, NJ 08751

Built 1992

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block1055
Lot2
QualifierC0106
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class39
Description1CB
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage844
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
59%
Improvement Value:$150,800
41%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+5.2%
2024$6,419+60.7%
2023$3,993+0.4%
2022$3,975+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft844DeedBook 19536, Page 1803Recorded11/13/2023

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 10472, Page 1887

Property Built

Built

Year Built: 1992