Skip to content

111 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1954

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 10, 2002

Property Information

Block1055
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,258
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
60%
Improvement Value:$179,700
40%
Total Assessment$454,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,280+5.2%
2024$7,871+3.8%
2023$7,585+0.4%
2022$7,552+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 11147, Page 907

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5187, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1954