Skip to content

Sunset Drive North(Block 1063 Lot 1)Seaside Heights, NJ 08751

Built 1985

Last Sale Date
May 25, 1978

Property Information

Block1063
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class49
Description1F
Dwellings2
ZoningR40B
Sq Footage1,660
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
46%
Improvement Value:$441,700
54%
Total Assessment$816,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,872+5.2%
2024$14,137+19.6%
2023$11,819+0.4%
2022$11,767+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3718, Page 511