Skip to content

108 Trinidad AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1989

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Feb 28, 2000

Property Information

Block1066
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,568
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
29%
Improvement Value:$307,600
71%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+5.2%
2024$7,540+21.3%
2023$6,217+0.4%
2022$6,190+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 10048, Page 1326

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4712, Page 261