Skip to content

331 Sunset Drive NorthSeaside Heights, NJ 08751

Built 1960

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block1066
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class49
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,672
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
23%
Improvement Value:$528,200
77%
Total Assessment$682,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,423+5.2%
2024$11,809+7.5%
2023$10,989+0.4%
2022$10,941+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft2,672DeedBook 18498, Page 304Recorded5/25/2021

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,672DeedBook 16920, Page 282Recorded10/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 4241, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1960