Skip to content

105 St Lawrence AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1989

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block1066
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,880
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
24%
Improvement Value:$431,200
76%
Total Assessment$569,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,365+5.2%
2024$9,853+4.9%
2023$9,391+0.4%
2022$9,350+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,880DeedBook 16803, Page 823Recorded7/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook NaN, Page NaN