Skip to content

38 Trinidad AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1940

Last Sale Price
$143,500
Last Sale Date
Oct 15, 1999

Property Information

Block1067
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
36%
Improvement Value:$231,400
64%
Total Assessment$363,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,618+5.2%
2024$6,290+20.9%
2023$5,203+0.4%
2022$5,180+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 5755, Page 325

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5036, Page 78

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4728, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1940