Skip to content

218 Silver Beach RoadLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block1087
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,266
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
45%
Improvement Value:$507,600
55%
Total Assessment$922,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,801+5.2%
2024$15,970+13.9%
2023$14,025+0.4%
2022$13,964+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$412,500

From:

To:

Sq Ft1,266DeedBook 16315, Page 286Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 5028, Page 920

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4663, Page 876