Skip to content

250 Silver Beach RoadLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$2,995,000
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block1087
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,236
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$810,000
60%
Improvement Value:$547,900
40%
Total Assessment$1,357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,727+5.2%
2024$23,505+3.5%
2023$22,718+0.4%
2022$22,618+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,995,000
Sq Ft3,236DeedBook 19601, Page 1267Recorded2/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970