Skip to content

54 First AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1977

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block916
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class14
Description2F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage2,938
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$722,000
83%
Improvement Value:$148,000
17%
Total Assessment$870,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,843+5.2%
2024$15,060+10.6%
2023$13,620+0.4%
2022$13,560+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977