Skip to content

213 Silver Beach RoadLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2016

Property Information

Block1087
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,104
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
42%
Improvement Value:$582,000
58%
Total Assessment$997,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,155+5.2%
2024$17,258+13.9%
2023$15,158+0.4%
2022$15,091+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014