Skip to content

224 South Lagoon RoadLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 18, 1995

Property Information

Block1087
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,870
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
44%
Improvement Value:$515,500
56%
Total Assessment$920,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,762+5.2%
2024$15,934+15.0%
2023$13,858+0.4%
2022$13,797+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5329, Page 270

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4631, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1955