Skip to content

29 Fishermans RoadLavallette, NJ 08735

Built 1949

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 10, 1997

Property Information

Block1089
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,007
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,000
58%
Improvement Value:$382,500
42%
Total Assessment$906,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,507+5.2%
2024$15,692+16.6%
2023$13,452+0.4%
2022$13,393+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5524, Page 490

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4998, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1949