Skip to content

228 South Lagoon RoadLavallette, NJ 08735

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block1087
Lot92
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,064
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
53%
Improvement Value:$354,300
47%
Total Assessment$759,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,827+5.2%
2024$13,143+11.9%
2023$11,746+0.4%
2022$11,694+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 15001, Page 1817

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 5645, Page 989

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4378, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1965