Skip to content

28 Fishermans RoadLavallette, NJ 08735

Built 1954

Last Sale Price
$103,600
Last Sale Date
May 7, 1980

Property Information

Block1089
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class15
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage756
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$542,000
83%
Improvement Value:$107,600
17%
Total Assessment$649,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,829+5.2%
2024$11,245+6.2%
2023$10,584+0.4%
2022$10,537+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$103,600
DeedBook 3917, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1954