Skip to content

412 Terrace AvenueToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 30, 2002

Property Information

Block1093.10
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,296
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
32%
Improvement Value:$162,800
68%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,385+5.2%
2024$4,168-13.8%
2023$4,837+0.4%
2022$4,816+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 11222, Page 1937

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4844, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1956