Skip to content

8 Cedar DriveToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 15, 1989

Property Information

Block704
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,312
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
64%
Improvement Value:$137,400
36%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,018+5.2%
2024$6,671+24.7%
2023$5,351+0.4%
2022$5,327+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4784, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1952