Skip to content

30 North Beach DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block1096
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,208
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,000
45%
Improvement Value:$501,200
55%
Total Assessment$905,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,484+5.2%
2024$15,669+19.7%
2023$13,086+0.4%
2022$13,029+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 16857, Page 1453Recorded9/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3564, Page 599