Skip to content

26 North Beach DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2019

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block1096
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,160
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,000
45%
Improvement Value:$487,600
55%
Total Assessment$891,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,236+5.2%
2024$15,434+20.0%
2023$12,861+0.4%
2022$12,804+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 16853, Page 1867Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 4433, Page 787