Skip to content

34 North Beach DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
May 22, 1986

Property Information

Block1096
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,730
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
45%
Improvement Value:$539,200
55%
Total Assessment$979,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,831+5.2%
2024$16,950+21.8%
2023$13,920+0.4%
2022$13,859+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4425, Page 954