Skip to content

2 Sixth Terrace Unit 7Seaside Heights, NJ 08751

Built 1986

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Dec 9, 2010

Property Information

Block1097.01
Lot106
QualifierC0107
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage1,309
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
64%
Improvement Value:$182,800
36%
Total Assessment$507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,997+5.4%
2024$8,540+18.5%
2023$7,205+0.5%
2022$7,172+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 14801, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1986