Skip to content

1835a Washington AveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block1097.45
Lot11
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class29
Description2SP
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,650
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
73%
Improvement Value:$164,400
27%
Total Assessment$609,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,097+5.2%
2024$10,549+18.4%
2023$8,910+0.4%
2022$8,871+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 16749, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 2017