Skip to content

238 West Bay View DriveLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 25, 1982

Property Information

Block1112
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage1,236
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$530,000
68%
Improvement Value:$249,600
32%
Total Assessment$779,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,197+5.2%
2024$13,495+31.4%
2023$10,268+0.4%
2022$10,223+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4086, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1960