Skip to content

244 West Bay View DriveLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 8, 2006

Property Information

Block1112
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage1,799
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
59%
Improvement Value:$389,700
41%
Total Assessment$939,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,112+5.2%
2024$16,266+16.7%
2023$13,933+0.4%
2022$13,872+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 13313, Page 232

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3828, Page 403