Skip to content

236 West Bay View DriveLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 1997

Property Information

Block1112
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage901
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
62%
Improvement Value:$291,200
38%
Total Assessment$771,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,044+5.2%
2024$13,349+33.1%
2023$10,030+0.4%
2022$9,986+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006