Skip to content

4905 Trotters WayToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC4905
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
49%
Improvement Value:$151,000
51%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,393+5.3%
2024$5,124-5.5%
2023$5,423+0.4%
2022$5,399+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 17256, Page 1933Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 12950, Page 710

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 11604, Page 666

Property Sale

Sale
$122,600
DeedBook 5533, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1997