Skip to content

5406 Belmont CourtToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC5406
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,789
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
49%
Improvement Value:$151,200
51%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,397+5.3%
2024$5,127-3.5%
2023$5,313+0.4%
2022$5,290+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,789DeedBook 15900, Page 849Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14586, Page 1159

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10146, Page 1069

Property Sale

Sale
$123,395
DeedBook 5545, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1998