Skip to content

2360 Lakewood Road(Block 146 Lot 7)Toms River, NJ 08755

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 1999

Property Information

Block146
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage7,350
Acreage15.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,582,000
38%
Improvement Value:$15,334,300
62%
Total Assessment$24,916,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$453,975+5.3%
2024$431,301-1.3%
2023$437,150+0.4%
2022$435,225+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$1,050,000
DeedBook 5465, Page 729

Property Sale

SaleMulti
$3,150,000
DeedBook 4623, Page 282