Skip to content

1930 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 2022
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block171
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class10
DescriptionCLASS A WHSE
Dwellings10
ZoningLI
Sq Footage1,161
Acreage3.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,680,000
39%
Improvement Value:$2,645,300
61%
Total Assessment$4,325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$78,807+5.3%
2024$74,871+1208.3%
2023$5,723+0.4%
2022$5,698+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 17969, Page 708Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 14533, Page 1964

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 14396, Page 590