Skip to content

83 Riverwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1960

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block171
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage728
Acreage7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,260,000
85%
Improvement Value:$222,600
15%
Total Assessment$1,482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,013+5.3%
2024$25,664-5.3%
2023$27,101+0.4%
2022$26,981+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960