Skip to content

1112 Cox Cro RoadToms River, NJ 08755

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block173
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage696
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
85%
Improvement Value:$36,900
15%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,499+5.3%
2024$4,274-7.7%
2023$4,631+0.4%
2022$4,611+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11371, Page 709

Property Sale

Sale
$121,740
DeedBook 10413, Page 1765

Property Built

Built

Year Built: 1941