Skip to content

506 Bounty CourtToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2022

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC0506
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
49%
Improvement Value:$121,300
51%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,305+5.2%
2024$4,090-8.6%
2023$4,476+0.4%
2022$4,457+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975