Skip to content

1202 Lighthouse LaneToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 18, 2019

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC1202
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
44%
Improvement Value:$146,400
56%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,763+5.3%
2024$4,525+2.0%
2023$4,434+0.4%
2022$4,414+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 17449, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1985