Skip to content

49 Jonquil LaneToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2014

Property Information

Block242
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,026
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
24%
Improvement Value:$303,400
76%
Total Assessment$399,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+5.5%
2024$6,664+2.6%
2023$6,492+0.5%
2022$6,462+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971