Skip to content

45 Jonquil LaneToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block242
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,080
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
17%
Improvement Value:$468,600
83%
Total Assessment$564,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,287+5.3%
2024$9,773+6.1%
2023$9,208+0.4%
2022$9,167+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900
Sq Ft3,080DeedBook 18826, Page 1285Recorded12/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5149, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook NaN, Page NaN