Skip to content

135 Arizona AvenueToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 18, 2004

Property Information

Block244
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,516
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
32%
Improvement Value:$200,700
68%
Total Assessment$296,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,406+5.3%
2024$5,136-3.8%
2023$5,338+0.4%
2022$5,315+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 12356, Page 910

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4731, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1969