Skip to content

139 Arizona AvenueToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block244
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,761
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
24%
Improvement Value:$303,900
76%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+5.3%
2024$6,922+15.3%
2023$6,005+0.4%
2022$5,979+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5174, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 4111, Page 923