Skip to content

80 Tenth StreetToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Date
Mar 18, 1992

Property Information

Block250
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,067
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
24%
Improvement Value:$298,000
76%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,179+5.3%
2024$6,820+4.6%
2023$6,517+0.4%
2022$6,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4968, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$70,715
DeedBook 4136, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1983