Skip to content

213 Alabama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jun 21, 1991

Property Information

Block252
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,586
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
33%
Improvement Value:$188,600
67%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,113+5.3%
2024$4,857+2.6%
2023$4,736+0.4%
2022$4,715+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 4913, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4496, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1950