Skip to content

270 Alabama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block261
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,888
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
19%
Improvement Value:$289,800
81%
Total Assessment$357,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,519+5.3%
2024$6,194+34.5%
2023$4,606+0.5%
2022$4,585+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,888DeedBook 18687, Page 590Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,888DeedBook 18379, Page 248Recorded3/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974