Skip to content

255 Arkansas AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 11, 2003

Property Information

Block261
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,824
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
20%
Improvement Value:$302,700
80%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,936+5.3%
2024$6,590+11.1%
2023$5,930+0.4%
2022$5,904+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 4568, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1974