Skip to content

265 Alabama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block264
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,755
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
28%
Improvement Value:$219,500
72%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,566+5.3%
2024$5,288+8.7%
2023$4,866+0.4%
2022$4,845+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,755DeedBook 18252, Page 1506Recorded1/11/2021

Property Sale

SaleMulti
$1,800
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971