Skip to content

261 Alabama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 18, 2023

Property Information

Block264
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,736
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
20%
Improvement Value:$311,100
80%
Total Assessment$389,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,089+5.3%
2024$6,735+2.2%
2023$6,592+0.4%
2022$6,563+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,736DeedBook 19509, Page 1260Recorded10/12/2023

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 5658, Page 505

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5357, Page 644

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 4722, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1983