Skip to content

88 Fifteenth StreetToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block264
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
27%
Improvement Value:$217,000
73%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,198+5.5%
2024$4,926+15.3%
2023$4,271+0.5%
2022$4,251+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 17009, Page 527Recorded1/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 11108, Page 1976

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 4835, Page 803

Property Sale

SaleMulti
$6,250
DeedBook 3726, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1978