Skip to content

80 Fifteenth StreetToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2006

Property Information

Block270
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
26%
Improvement Value:$268,000
74%
Total Assessment$364,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,632+5.3%
2024$6,301-3.4%
2023$6,525+0.4%
2022$6,496+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 11831, Page 946

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 10235, Page 1900

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 4141, Page 888