Skip to content

58 Fifteenth StreetToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block270
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,415
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
22%
Improvement Value:$303,700
78%
Total Assessment$391,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,137+5.3%
2024$6,780+18.6%
2023$5,718+0.4%
2022$5,693+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 11087, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1977