Skip to content

73 Fifteenth StreetToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$834,900
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block271
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,939
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
14%
Improvement Value:$537,200
86%
Total Assessment$623,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,355+27.1%
2024$8,934+4.9%
2023$8,518+0.4%
2022$8,481+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$834,900
Sq Ft2,939DeedBook 19709, Page 400Recorded6/14/2024

Property Sale

Sale
$262,650

From:

To:

Sq Ft2,968DeedBook 16729, Page 827Recorded5/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 12334, Page 1926

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 4705, Page 117