Skip to content

310 Estate Point RoadToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block274
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,141
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
16%
Improvement Value:$470,500
84%
Total Assessment$560,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212+5.3%
2024$9,702-0.9%
2023$9,790+0.4%
2022$9,747+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft3,141DeedBook 18075, Page 178Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 11825, Page 1885

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 10501, Page 1819

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 10247, Page 1746

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4316, Page 685